ЕМПОРЕ, ГАЛЕРИЯ, МЕЦАНИН, АТРИУМ – БОГАТИ ПРОСТРАНСТВА В СЪВРЕМЕННОТО ЖИЛИЩЕ

ЕМПОРЕ, ГАЛЕРИЯ, МЕЦАНИН, АТРИУМ – БОГАТИ ПРОСТРАНСТВА В СЪВРЕМЕННОТО ЖИЛИЩЕ

Съвременният човек все повече изпитва необходимостта и влечението да живее в просторен дом с много светлина, въздух и спокойствие. Но динамичните условия на имотния пазар налагат широката потребност от маломерни жилища. Независимо дали харесват големи или малки пространства, и какво могат да си позволят, хората търсят всевъзможни решения за олекотяване на усещането в домовете си. Когато няма възможност за разширяване на пространството в хоризонтална посока, а се желае повече въздух, понякога единственото, което трябва да се направи, е да се погледне нагоре.

Двойната височина е характеристика на помещенията, появила се още в древността. Когато се намираме в пространство с голяма височина, у нас се създава усещане на грандиозност и величие. В днешно време този похват се използва все още и няма никакво намерение да изчезва. Често се среща при обществените сгради, обикновено за създаване на луксозна, красива и въздействаща визия, както и при производствените сгради - с функционални цели, но се използва също и при жилищните сгради.

Двойната височина може да бъде преодоляна и оползотворена чрез появата на полунива – това може да се приложи при всички видове сгради. Всеки метър е от значение, включително и кубичният! Жилищата с високи тавани не са сред най-често срещаните, но са сред най-ефектните. Причините за такова решение могат да се разделят на две основни – функционална и естетична. Има хора, които просто харесват визуалния ефект и създадената атмосфера от полунивата, затова избират да проектират домовете си по този начин. За други, фактор е не формата, а функцията, като в допълнение печелят и едно красиво и интересно пространство.

При наличие на висок таван, но с недостатъчна височина за добавяне на цял нов етаж, например на тавански помещения със скосени тавани, заради наклонен покрив, или при A-FRAME къщите, най-доброто решение, което може да се вземе, е да се добави полуниво. Това дава възможност за създаване на индивидуални интериорни решения и изграждане на спални, кътове за отдих, детски зони за игра, библиотеки, ателиета, кабинети или друго на второ ниво, което се нарича мецанин.

Определението за мецанин в съвременната къща е вътрешна платформа, разположена в рамките на един етаж, заемаща до 100 м2 и не повече от 50% от площта на помещението. Най-добре е надстройката да се извършва над нефункционални зони, например над шкафове, коридор, кухня, баня и т.н. Задължително се слага преграда за безопасност по периферията и стълбището. Препоръчително е парапетът да бъде ажурен, за да не спира светлината и въздушния поток. Стълбището се прави възможно най-компактно, за да не заема много от използваемата площ на жилището. Има много и най-различни дизайни на стълбища за мецанин – обикновени, конзолни, вити, тип пачи крак, прави и т.н. Решението трябва да се съобрази не само с наличните условия, но и с нуждите на хората – някои видове са подходящи по-скоро за по-млади и атлетични хора, погледнато в дългосрочен план, при положение че нивото ще се използва редовно. Дизайнът на стълбите може да се разиграе, така че мястото под тях да не е празно, а да се използва в интериора, или да се избере друг рационален подход, като чекмеджета в стъпалата. Обзавеждането на нивото на мецанина не бива да бъде много тежко, защото конструкцията е по-лека от тази на обикновен етаж.

Друг вид вътрешен балкон е емпорето. То се определя като открита галерия или полуниво над високо помещение. Чрез визуалната връзка между нивата се придава разширение и динамика на пространството. Често направата му се избира при двуетажните къщи и мезонетите. За разлика от мецанина, емпорето е цял етаж, на който са разположени една или повече стаи – спални, бани, дрешници и други. Стъпалата излизат на площадка с парапет, от който има изглед към долното ниво - обикновено дневна или атриум. Ако горното ниво е достатъчно просторно, може да се предвиди кът за четене и отдих или нещо друго, в зависимост от големината му – при по-големи къщи може дори да се обособи втора дневна. Докато при мецанина не е желателно да има полилеи, то при емпорето, използването на големи полилеи, стигащи до долния етаж, създава усещане за изисканост и лукс. Също е добре да се предвиди най-красивият поглед към камината, към окачени картини на стените или големи прозорци с гледка към градината.

Атриумът е вътрешен двор в сградата или помещение с остъклен покрив. Осигурява вентилация, осветление и връзка с околната среда. Той е от основните характеристики на жилищата при килимообразно застрояване, но се прави и при свободно стоящите сгради. Особено красиви са примерите на луксозни къщи, организирани около вътрешни остъклени градини, но и стая в която можеш да легнеш и да гледаш нощното небе е не по-малко ефектна. Атриум се прави, както в ниски помещения, така и при тези с висок таван, но ако ще се слагат живи растения във вътрешния двор или под покривния прозорец на атриума, трябва да се предвиди колко светлина достига до тях и да се съобрази с нуждите им.

За помещенията с двойна височина и полунива светлината е важна. Тя е един от основните естетични фактори за изграждането им. Ако не са добре осветени, техните обеми и чупки не биха създали толкова силно въздействие, отколкото ако е достатъчно светло за окото, за да ги възприеме в цялата им прелест. Желателно е да има големи прозорци, но ако това не е възможно е необходимо да се направи адекватно изкуствено осветление.

Сред основните предимства на високия таван е това, че помещението може да бъде много светло и приветливо, чрез поставянето на панорамно остъкляване (френски прозорци или окачени фасади), които освен това, спомагат и за по-добрата вентилация. Жилище с помещение с висок таван изглежда по-просторно и с повече свободно пространство, в сравнение с такова със същата площ, но по-нисък таван. Потенциала на площта може да се използва на максимум, като се добавят полунива. Двойната височина създава много възможности за иновации по отношение на декорацията и интериора. Могат да бъдат използвани повече предмети, които имат опцията да бъдат с по-внушителни размери от стандартното, като големи полилеи, скулптури, картини, огледала и растения. Огледалата имат способността визуално да уголемяват още повече пространството и да отразяват красивите предмети и гледки, ако се поставят на стратегически места. Една от най-харесваните и ценени декорации в интериора в днешно време са растенията – всеки любител на природата иска двуметрово дърво в саксия вкъщи, което не е възможно при нормална височина на етажа, но е добре дошло при двойната. Правилният избор на обзавеждане може да създаде изключително изискани и луксозни помещения, изглеждащи като излезли от корицата на списание (интериорните решения на къщите с полунива изглеждат най-добре в модерен индустриален стил). Установено е, че високият таван е идеален за постигане на добра акустика, нещо, което музикантите ще оценят. Освен това, такива тавани помагат за насърчаване на творчеството и въображението.

Максималното възползване от обема на жилището винаги е от голяма важност. Образуването на различни зони и пространства, благодарение на наличието на високи тавани и полунива из цялата къща, е красиво и функционално при правилна разработка. Този вид помещения са перфектните бели платна, когато става въпрос за иновации, интериор и декорация. Те могат да стимулират хората да освобождават творчеството и креативността, които всеки носи в себе си, не само чрез разкриващата се пред тях възможност да развихрят въображението си и да проектират най-подходящото за тях обзавеждане и съответно дом, но и след като всичко това е готово, чрез самото живеене в тази уникална динамична среда.

Контакти

Имате въпрос? Задайте го през контактната ни форма. 

Сайтът използва 'бисквитки'. Научи повече тук.
Приемам (затвори)
Сайтът използва 'бисквитки'. Научи повече тук.
Приемам (затвори)